liczba osób
  • 1 osoba
  • 2 osoby
  • 3 osoby

Historia

Nasza perełka XIX wiecznej architektury jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Lublinie.

 

Budynek hotelu EUROPA **** został wybudowany w latach 1865 – 1867 według projektu architekta gubernialnego Ludwika Szamoty. Wzorowany był na warszawskim hotelu Europejskim, zaprojektowanym przez Henryka Marconiego - wybitnego przedstawiciela polskiego neorenesansu.

Wzniesiony został na placu należącym do książąt Czartoryskich, zakupionym przez Marcina Kobylińskiego i Chaima Forsztetera. Eklektyczny gmach, usytuowany na narożu reprezentacyjnego placu, stał się jego ozdobą i pozostało tak do dziś. Dostojny w skali ówczesnego miasta, imponujący architekturą i standardem, zawsze przyciągał gości swoją nowoczesnością i komfortem. W dawnych czasach bawili tu głównie bogaci przybysze ze sfer ziemiańskich. Budynek już wówczas posiadał luksusowe łazienki, a na parterze restaurację i cukiernię hotelową. W kompleksie Europy mieściły się także: wytwórnia rękawiczek, skład galanteryjny, perfumeria i zakład optyczno-fizyczny. W 1878 roku właściciel zakładu - Jakub Brilant sprowadził do Lublina telefon i tu dokonał pierwszej próby tego wynalazku.    

W 1926 roku hotel mocą testamentu rodziny Michelisów przeszedł na własność Lubelskiego Towarzystwa Dobroczynności. Z kolei 9 września 1939 roku budynek został częściowo uszkodzony przez niemiecki nalot bombowy.

Po zniszczeniach II wojny światowej gmach odbudowano, zachowując dawny wygląd. Po wojnie upaństwowiony Hotel i Restauracja Europa cieszyły się bardzo dobrą renomą. Swoje ulubione stoliki mieli tu znani lubelscy prawnicy, profesorowie UMCS i KUL, księża i artyści. Stałym gościem był znany w owym czasie aktor, Aleksander Aleksy. Wystarczyło zamówić "pięćdziesiątkę", by dostąpić zaszczytu rozmowy z mistrzem. Natomiast znany lubelski jubiler - Jan Kazimierz Kalicki, po zakończonej defiladzie wjechał konno do restauracji, aby wypić z gośćmi "strzemiennego".    

W 2000 roku pod kierownictwem nowego zarządzającego, spółki Europa S.A, budynek zyskał zupełnie nowe oblicze i standard. Z dawnej budowli w niezmienionym stanie zachowała się głównie elewacja budynku. Wystrój i aranżacja wnętrz odbywały się w ścisłej współpracy ze służbami konserwatorskimi. 

Do dziś w hotelu znajdują się medaliony przedstawiające króla Jana III Sobieskiego i Marysieńkę. Jak głosi legenda, kto pod nimi przysiągł sobie miłość, a noc poślubną spędził w pobliskim apartamencie, ten miał zagwarantowane szczęśliwe i dostatnie życie.    

Kilka egzemplarzy oryginalnych i zabytkowych elementów pozostało odrestaurowanych i wkomponowanych w nową aranżację. Hotel Europa został wpisany do zabytków architektury i umieszczony na lubelskim szlaku turystycznym. Dziś Europa jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych hoteli w mieście o niezwykłej historii.    

Ryszard Kapuściński o pobycie w hotelu Europa napisał: 

"Europę umieściłbym wśród najpiękniejszych hoteli na naszym kontynencie.     
Gratuluję i dziękuję"
.

Prestige Club Dołącz do programu prestige club Najniższe ceny dla członków programu lojalnościowego.
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij